Nicolae Galaju

Nume : Nicolae Galaju
”La ȘSAJ nu facem conspecte ore în șir, ci discutăm și învățăm în baza aplicațiilor practice”

Despre Școala de Studii Avansate în Jurnalism (ȘSAJ) am aflat, așa cum au făcut-o mulți dintre colegii mei – întâmplător. Am văzut anunțul de admitere pe facebook, am intrat pe site-ul oficial al școlii, am citit care sunt condițiile de admitere, ce trebuie să conțină dosarul, dar nu puteam să aplic deoarece încă eram student la facultatea Cadastru, Geodezie și Topografie la Universitatea Tehnică din Moldova.

După ce am absolvit cu succes facultatea (deși are puține tangențe cu jurnalismul), am lucrat un timp în acest domeniu, însă peste o perioadă am înțeles că specialitatea pe care mi-am ales-o nu este ceea ce vreau să fac mai departe. Anume în acel moment mi-am adus aminte de ȘSAJ și am decis să încerc.

De aproape trei luni sunt studentul Școlii de Studii Avansate în Jurnalism. Pot spune că este o experiență absolut unică și foarte interesantă. Pentru mine totul este nou. Zilnic aflu informații care mă fac să înțeleg mult mai bine cum stau lucrurile în jurnalism. Este locul unde vin cei mai buni instructori, oameni care te motivează cu experiența lor extraordinară. La ȘSAJ nu facem conspecte ore în șir, ci discutăm și învățăm în baza aplicațiilor practice. În aceste trei luni am avut ocazia să cunosc alți 13 colegi și colege, toți foarte diferiți. Am devenim o echipă adevărată.

Nu pot spune acum ce voi face după ce voi absolvi școala, dar, cu siguranță, pot spune că am făcut o alegere corectă atunci când am decis să depun dosarul la ȘSAJ. Într-o perioadă foarte scurtă de timp am învățat și încă urmează să învăț o mulțime de lucruri noi și interesante. Am o altă viziune asupra unor lucruri și sunt sigur că urmează încă să descopăr multe din secretele jurnalismului autohton și internațional.