10 momente din viaţa mea de student la ŞSAJ

1. Cea mai bună inspiraţie este deadline-ul.

2. Cei mai fideli prieteni ţi-i faci la ŞSAJ.

3. Dacă vrei să fii cu adevărat jurnalist, uită de timpul liber, e meseria cu multă dedicaţie.

4. Munca jurnalistului nu se termină la oră fixă, la 17.00 sau 19.00. În această meserie eşti non stop. Şcoala nu este o excepţie smiley

5. Tot ce se întîmplă în jurul tău poate fi o ştire.

6. 10 luni. 32 de instructori cu greutate, de la care înveţi extrem de mult şi tinzi să fii ca unii dintre ei.

7. Am învăţat să fiu reporter, cameraman, editor de imagine, editor de sunet, machetator. O întreagă orchestră. Sunt gata de viaţă smiley.

8. Butonul „save” trebuie apăsat cît mai des, ori rişti să pierzi şi text, şi montaj, şi 10 ore din viaţă!

9. Trebuie să fii suficient de puternic ca să faci faţă reticenţei unor oameni şi să nu laşi asta să te afecteze.

10. Nu a fost doar o şcoală de jurnalism, a fost o şcoală a vieţii!

Corina Oprea, absolventa ŞSAJ