Ambasadorul Ucrainei în Moldova, prezență surpriză la un workshop la Școala de Jurnalism

Ambasadorul Ucrainei în Moldova, prezență surpriză la un workshop la Școala de Jurnalism

Atelierul interactiv StopFake’s best practices, găzduit de Școala de Jurnalism din Moldova, a fost și un prilej de a face știri în exclusivitate.

Excelența Sa, ambasadorul Ucrainei în Republica Moldova, Marko Șevcenko, a fost o prezență surpriză printre jurnaliști, studenți la Jurnalism și promotori ai educației pentru media care și-au propus să afle cele mai noi modalități de identificare și combatere a știrilor false, inclusiv a celor generate prin intermediul Inteligenței Artificiale.

Timp de două zile (28 și 29 mai), în română și rusă, resursele și instrumentele avansate de fact-checking de la Google News Initiative și aplicate cu succes de StopFake Ukraine au fost împărtășite de Marianna Prysiazhniuk.

Mereu alătură-te jurnaliștilor din prima linie a luptei împotriva dezinformării!

Mulțumim celor peste 25 de jurnaliști, studenți la Jurnalism și promotori ai educației pentru media care au venit să-și îmbunătățească abilitățile și să contribuie, astfel, la crearea unui peisaj mediatic mai sigur în Republica Moldova.

 

 

Acest site folosește cookies

Am înțeles