O promoție aniversară, unită în jurul valorilor media
Cea de-a 20-a promoție de studenți a marcat astăzi finalul unui parcurs intens de aproape opt luni de studii, practică, provocări și dezvoltare profesională. Cele aproximativ 400 de ore de cursuri, o lună de practică obligatorie și lucrările finale care au cântărit greu la evaluare, s-au încheiat cu înmânarea a 15 certificate de absolvire a Școlii de Jurnalism din Moldova. Jurnaliști cu acte în regulă, absolvenții au semnat și Codul deontologic, asumându-și oficial misiunea de a informa publicul cu responsabilitate, curaj și integritate.
Pentru a ridica certificatele, cei 14 studenți (dintre care unul a urmat ambele specializări) au îndeplinit trei criterii esențiale: o rată de prezență de aproximativ 80%, stagiul de practică de o lună în redacție și rezultate bune la cursuri și la lucrarea finală. Evenimentul de absolvire a fost încărcat de emoție, reunind oameni dragi ai absolvenților, instructori și alți profesioniști din domeniul media. Alături de ei au fost conducerea CentruIui pentru Jurnalism Independent, reprezentanți ai Asociației Presei Independente și ai Consiliului de presă. Un moment special l-a constituit prezența Corinei Cepoi, care a pus fundamentul Școlii de Jurnalism din Moldova în urmă cu 20 de ani, pe când era directoarea CJI. De asemenea, la eveniment au participat Natalia Marcoci, coordonatoare granturi media la Ambasada SUA în Republica Moldova și Roxana Teodorcic, ofițer de programe Internews, organizație care de peste zece ani este alături de Școală prin programele sale.
De la disciplinele fundamentale la provocările erei digitale
Cursurile din cadrul programului de lungă durată de formare în jurnalism au început pe 23 septembrie 2025 și s-au încheiat pe 1 aprilie 2026. Cursanții au studiat discipline fundamentale precum redactarea știrilor, tehnici de intervievare, verificarea informațiilor, etica jurnalistică, dreptul mass-media, limba română și dicția.
Programul a inclus, de asemenea, module specializate în jurnalism audio și video, cu accent pe storytelling, editare, podcasting, documentar radio, fotojurnalism și mobile journalism. Pentru că ȘJM este locul unde se învață jurnalism de calitate, programul de studii este adaptat constant. În acest an academic, Școala a pilotat două cursuri noi: AI în jurnalism și Jurnalism digital. Acestea vor fi integrate în curriculumul academic începând cu toamna anului 2026 și vor contribui la pregătirea viitorilor jurnaliști pentru provocările și oportunitățile mediului digital, precum și pentru realitatea din redacțiile moderne.
Calitatea pregătirii studenților a fost confirmată și de evaluarea externă a lucrărilor finale ale acestora: reportaje și storytelling-uri audio sau video, precum și un documentar audio.
“Particip la evaluare de mai mulți ani și pot să spun că în acest an au fost cele mai multe lucrări foarte calitative, pentru care am și recomandat publicarea lor de către instituții media. Cred că 70 la sută dintre lucrări pot fi publicate, unele cu mici retușuri, altele fără nici o intervenție. Pentru mine a fost la fel de important să descopăr că materialele au fost total conforme cu normele de etică jurnalistică. Concluzia mea generală este ca la cursuri s-au oferit cunoștințe calitative, într-o manieră didactico-practică foarte adecvată, de vreme ce rezultatele sunt atat de bune”, menționează Viorica Zaharia, președinta Consiliului de Experți și Experte a Consiliului de presă.
Povești de succes la început de carieră
Pentru mai mulți studenți, ceremonia de absolvire a venit după primele experiențe profesionale și chiar după angajarea în redacții. Patru absolvente fac deja parte din echipe editoriale cunoscute. Elena Calarașan, în prezent jurnalistă la Moldova.org, mărturisește: „Studiile la Școala de Jurnalism din Moldova m-au ajutat să înțeleg jurnalismul în complexitatea sa, de la tehnici de filmare și editare, până la etică și combaterea falsurilor. Experiența practică din redacție m-a scos din zona de confort și m-a ajutat să devin mai încrezătoare. Simt că pot să-mi încep parcursul profesional fără rețineri.”
O altă absolventă, Liuba Spatarencu este reporter la Agro TV Moldova: “Școala de Jurnalism m-a ajutat să cred în mine și să-mi demonstrez că sunt capabilă să fac această meserie. Aici am învățat cum funcționează o redacție și ce înseamnă responsabilitatea unui jurnalist. Sarcinile practice m-au ajutat să înțeleg mult mai bine fiecare etapă a muncii și să văd cum se lucrează în realitate într-o redacție.”
De asemenea, Sorina Dița s-a integrat cu succes în cadrul 1TV, iar Maria-Magdalena Primblas scrie pentru Oameni și Kilometri, demonstrând că un început de carieră promițător se construiește prin practică alături de jurnaliștii profesioniști.
Povestea ta începe cu noi
Dacă și tu îți dorești o carieră în mass-media și vrei să afli când dăm startul înscrierilor la Școala de Jurnalism din Moldova, te invităm să ne urmărești pe rețelele sociale! Am regândit programul de lungă durată de formare în jurnalism pentru a răspunde realității digitale și nevoilor publicului de azi. Viitoarea sesiune de admitere în jurnalism se apropie, iar noi te așteptăm să înveți jurnalism de calitate, actual și în pas cu tendințele internaționale.