Școala de Jurnalism din Moldova angajează contabil-șef/contabilă-șefă

Școala de Jurnalism din Moldova angajează contabil-șef/contabilă-șefă

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM) este o organizație non-profit, orientată spre instruirea în domeniul mass-media.

Poziție: contabil-șef/contabilă-șefă

Criterii de selecție:

 • Studii economice universitare;
 • Cel puțin trei ani de experienţă de lucru în contabilitate (preferabil, dar nu obligatoriu, în sectorul asociativ/ONG-uri);
 • Cunoașterea programelor de contabilitate de ultimă generație;
 • Cunoașterea legislației în domeniul financiar-contabil;
 • Seriozitate, spirit de lucru în echipă, pro-activ,  adaptabilitate;
 • Cunoașterea limbii engleze este un avantaj.

Responsabilități:

 • Responsabil/-ă de calculul salariilor, efectuarea plăților, transferurilor bănești, altor operațiuni bancare legate de activitatea ȘJM;
 • Elaborează rapoartele financiare către donatori și instituțiile fiscale de stat;
 • Planifică şi implementează activitățile departamentului financiar al ȘJM;
 • Contribuie la elaborarea bugetul ȘJM, cel anual și bugetele pentru cererile de finanțare  și monitorizează implementarea lor;
 • Elaborează/actualizează, în caz de necesitate, strategia financiară și cea de colectare a fondurilor ȘJM, politicile de contabilitate și manualul de proceduri și politici financiar-bancare.

Locul desfășurării activității/Regimul: Chișinău, Republica Moldova/Hibrid

Perioada angajării: din ianuarie 2023 

Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 12 ianuarie 2023, ora 18:00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante, la adresa de e-mail info@scoaladejurnalism.md, cu mențiunea „Angajare contabil-șef/contabilă-șefă”.

Pentru informaţii suplimentare, puteți suna la numărul de telefon: +373 69269956.

Școala de Jurnalism din Moldova este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova, în baza unor programe postuniversitare de jurnalism.  ȘJM activează de 16 ani în convingerea profundă că o presă independentă, liberă, instruită profesionist și dedicată în întregime principiilor de servire a publicului, este esențială pentru orice societate democratică. Detalii despre activitatea ȘJM găsiți pe: www.scoaladejurnalism.md, precum și pe pagina de Facebook a ȘJM.

În procesul de selecție, ȘJM nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților. ȘJM oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.

Acest site folosește cookies

Am înțeles