Școala de Jurnalism din Moldova angajează contabil-șef/contabilă-șefă

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM) este o organizație non-profit, orientată spre instruirea în domeniul mass-media.

Poziție: contabil-șef/contabilă-șefă

Criterii de selecție:

  • Studii economice universitare;
  • Cel puțin trei ani de experienţă de lucru în contabilitate (preferabil, dar nu obligatoriu, în sectorul asociativ/ONG-uri);
  • Cunoașterea programelor de contabilitate de ultimă generație;
  • Cunoașterea legislației în domeniul financiar-contabil;
  • Seriozitate, spirit de lucru în echipă, pro-activ,  adaptabilitate;
  • Cunoașterea limbii engleze este un avantaj.

Responsabilități:

  • Responsabil/-ă de calculul salariilor, efectuarea plăților, transferurilor bănești, altor operațiuni bancare legate de activitatea ȘJM;
  • Elaborează rapoartele financiare către donatori și instituțiile fiscale de stat;
  • Planifică şi implementează activitățile departamentului financiar al ȘJM;
  • Contribuie la elaborarea bugetul ȘJM, cel anual și bugetele pentru cererile de finanțare  și monitorizează implementarea lor;
  • Elaborează/actualizează, în caz de necesitate, strategia financiară și cea de colectare a fondurilor ȘJM, politicile de contabilitate și manualul de proceduri și politici financiar-bancare.

Locul desfășurării activității/Regimul: Chișinău, Republica Moldova/Hibrid

Perioada angajării: din ianuarie 2023

Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 12 ianuarie 2023, ora 18:00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante, la adresa de e-mail info@scoaladejurnalism.md, cu mențiunea „Angajare contabil-șef/contabilă-șefă”.

Pentru informaţii suplimentare, puteți suna la numărul de telefon: +373 69269956.

Școala de Jurnalism din Moldova este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova, în baza unor programe postuniversitare de jurnalism.  ȘJM activează de 16 ani în convingerea profundă că o presă independentă, liberă, instruită profesionist și dedicată în întregime principiilor de servire a publicului, este esențială pentru orice societate democratică. Detalii despre activitatea ȘJM găsiți pe: www.scoaladejurnalism.md, precum și pe pagina de Facebook a ȘJM.

În procesul de selecție, ȘJM nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților. ȘJM oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.

Am înțeles