Școala de Jurnalism din Moldova angajează coordonator/coordonatoare pe dezvoltare instituțională

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM), organizație non-profit, orientată spre instruiri în domeniul mass-media, angajează coordonator/coordonatoare pe dezvoltare instituțională.

ȘJM, înregistrată ca entitate juridică pe 28 iunie 2021, este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova. În prezent, Școala este în proces de consolidare instituțională și resetare, în plan fiind elaborarea documentelor strategice de dezvoltare și de politici interne, precum și extinderea echipei.

Responsabilități:

  • Coordonează, elaborează și actualizează documente de politici interne și strategice ale ȘJM;
  • Monitorizează și asigură aplicarea politicilor interne;
  • Colectează date și indicatori pentru raportare, folosind metode și instrumente MEL;
  • Contribuie la pregătirea și expedierea rapoartelor interne și externe pentru proiectele instituției, prin analiza datelor colectate, în strânsă colaborare cu echipa Școlii;
  • Colaborează cu managementul instituției pentru scrierea și completarea de cereri de finanțare;
  • Asigură implementarea corectă a activităților Școlii în conformitate cu ghidurile și standardele de calitate ale instituției, precum și a donatorilor;
  • Îndeplinește alte sarcini relevante după cum i-au fost atribuite.

Calificări, competențe și experiență:

  • Studii universitare - cu predilecție, dar nu necesar - în domeniul educației, jurnalismului , comunicării, relațiilor publice sau al științelor sociale;
  • Cel puțin 3 ani de experiență în organizații non-profit locale și/sau internaționale;
  • Experiență în formularea, realizarea, monitorizarea și evaluarea proiectelor;
  • Experiență în colectare de fonduri (fundrasing);
  • Cunoașterea limbilor română, engleză, rusă;
  • Abilități excelente de scriere;
  • Cunoaștere a MS Office, Excel, Outlook, Google Drive, alte programe sau softuri relevante;
  • Atitudine pro-activă, responsabilă față de sarcinile asumate și autonomie în realizarea lor, precum și abilitatea de a duce lucrurile până la capăt.

Perioada angajării: aprilie 2023 - decembrie 2023 (cu posibilitatea de prelungire a contractului)

Timpul estimat pentru activitate: 40 de ore / săptămână

Loc de muncă: Școala de Jurnalism din Moldova, Chișinău, str. Alexei Mateevici, 60, sediul Mediacor.

Persoanele interesate vor expedia la adresa electronică info@scoaladejurnalism.md o scrisoare de intenție cu 2 contacte de referință și CV-ul. Persoană de contact: Maia Metaxa, directoarea ȘJM.

Școala de Jurnalism din Moldova își rezervă dreptul să invite la interviu doar persoanele care vor întruni condițiile din anunț. Pentru detalii sau precizări sunați la: +373 067 207 485.

Termen limită pentru depunerea dosarului: 06 aprilie 2023, ora 18.00

In procesul de selecție, Școala de Jurnalism din Moldova nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social, etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidatului/candidatei. Școala de Jurnalism din Moldova oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea confidențialității.

Am înțeles