Școala de Jurnalism din Moldova angajează director financiar/directoare financiară

Școala de Jurnalism din Moldova angajează director financiar/directoare financiară

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM) este o organizație non-profit, orientată spre instruirea în domeniul mass-media.

Obiectivele postului:
Asigură managementul financiar al organizației prin elaborarea și implementarea strategiei financiare, evaluarea riscurilor financiare, managementul și minimizarea acestora și prin gestionarea eficientă a activității departamentului financiar.
 
Responsabilități:

 • Planifică, coordonează şi implementează activitățile din cadrul departamentului financiar.
 • Elaborează/actualizează, în caz de necesitate, strategia financiară și cea de colectare a fondurilor Școlii de Jurnalism din Moldova, politicile de contabilitate și manualul de proceduri și politici financiar-bancare.
 • Asigură controlul intern cu referire la operațiunile financiar-bancare.
 • Elaborează bugetul strategic al ȘJM, cel anual și bugetele pentru cererile de finanțare  și monitorizează implementarea lor.
 • Responsabil de calculul salariilor, efectuarea plăților, transferurilor bănești, operațiunile bancare legate de activitatea ȘJM.
 • Elaborează rapoartele financiare către donatori și instituțiile fiscale de stat.

Criterii de selecție:

 • Studii superioare în contabilitate, finanțe.
 • Cel puțin trei ani de experiență în sectorul asociativ.
 • Cel puțin trei ani de experiență profesională în domeniul contabilității/ managementului financiar.
 • Abilități de aplicare a programelor de contabilitate de ultimă generație.
 • Abilități de planificare, organizare, control și raportare financiară.
 • Cunoașterea limbii engleze este un avantaj.

Locul desfășurării activității/Regimul: Chișinău, Republica Moldova/Hibrid

Perioada angajării:

Decembrie 2022 – decembrie 2023 (cu posibilitatea prelungirii contractului).

Persoanele interesate sunt rugate să trimită, până la 17 noiembrie 2022, ora 17:00, un CV detaliat, cu indicarea experienței relevante, la adresa de e-mail info@scoaladejurnalism.md, cu mențiunea „Angajare director financiar”.

Pentru informaţii suplimentare, puteți suna la numărul de telefon: +373 672 07 485.

Școala de Jurnalism din Moldova este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova, în baza unor programe postuniversitare de jurnalism.  ȘJM activează de 16 ani în convingerea profundă că o presă independentă, liberă, instruită profesionist și dedicată în întregime principiilor de servire a publicului, este esențială pentru orice societate democratică. Detalii despre activitatea ȘJM găsiți pe: www.scoaladejurnalism.md, precum și pe pagina de Facebook a ȘJM.

În procesul de selecție, ȘJM nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidaților. ȘJM oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea deplinei confidențialități.

Acest site folosește cookies

Am înțeles