Școala de Jurnalism din Moldova angajează Social Media Manager

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM), organizație non-profit, orientată spre instruiri în domeniul mass-media, angajează Social Media Manager.

Școala de Jurnalism din Moldova, înregistrată ca entitate juridică pe 28 iunie 2021 este succesoarea proiectului „Școala de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău”, lansat în 2006 ca proiect-pilot al Centrului pentru Jurnalism Independent din Republica Moldova.

Responsabilități:

  • Dezvoltă și implementează acțiuni/campanii eficiente pentru atragerea și creșterea numărului de urmăritori pe platformele de social media;
  • Analizează tendințe și tehnologii în domeniul social media și implementează cele mai bune practici;
  • Utilizează instrumente și analize de social media manager;
  • Gestionează platformele de comunicare externă ale Instituției (website, Facebook, Instagram etc.);
  • Creează și utilizează conținut atractiv (video, foto)în conformitate cu strategia de marketing și comunicare;
  • Monitorizează și gestionează interacțiunile cu urmăritorii de pe platformele de socializare;
  • Colaborează cu membrii echipei pentru a obține informații și materiale necesare pentru crearea de conținut autentic și relevant;
  • Scrie content interesant pentru platformele  socializare;
  • Concepe  texte de marketing pentru campaniile promoționale.

Calificări, competențe și experiență minime față de candidați:

  • Studii sau/și experiență în domeniul marketing-ului, va fi un avantaj;
  • Atenție la detalii și spirit de observație;
  • Gândire creativă și capacitate de a genera  idei noi;
  • Experiență în SMM nu mai puțin de un an;
  • Cunoștințe în gestionarea platformelor sociale (Instagram, Facebook, TikTok, YouTube);
  • Cunoașterea limbilor româna și engleză;
  • Cunoașterea instrumentelor de design și editare video, foto.
  • Abilități excelente de comunicare și scriere;
  • Responsabilitate și punctualitate;
  • Atitudine pro-activă, responsabilă față de sarcinile asumate și autonomie în realizarea lor.

Ce oferim:

  • Mediu de lucru confortabil și prietenos;
  • Regim de lucru hibrid (la birou și de la distanță);
  • Posibilități de dezvoltare profesională.

Timpul estimat pentru activitate: full-time.

Perioada de angajare: nedeterminată.

Data de începere a lucrului: imediat.

Locul de muncă: Școala de Jurnalism din Moldova, Chișinău, str. Alexei Mateevici, 60, sediul Mediacor.

Termenul limită de depunere a dosarului: 07 iulie 2023, ora 18:00.

Persoanele interesate vor expedia la adresa electronică info@scoaladejurnalism.md o scrisoare de intenție și CV-ul.

Școala de Jurnalism din Moldova își rezervă dreptul să invite la interviu doar persoanele care vor întruni condițiile din anunț. Pentru detalii sau precizări: +373 69 269 956. Persoană de contact: Maia Metaxa, directoarea Școlii de Jurnalism din Moldova.

In procesul de selecție, Școala de Jurnalism din Moldova nu discriminează direct sau indirect candidatul/candidata pe criterii de sex, vârstă, apartenență națională, rasă, etnie, religie, viziuni politice, orientare sexuală, origine/statut social, etc. Se va ține cont doar de competențele profesionale ale candidatului/candidatei. Școala de Jurnalism din Moldova oferă șanse egale tuturor, dosarele fiind analizate obiectiv și cu asigurarea confidențialității.

Am înțeles