Școala de Jurnalism din Moldova anunță recrutarea instructorilor/instructoarelor de Storytelling video pentru echipa sa de formatori

Școala de Jurnalism din Moldova anunță recrutarea instructorilor/instructoarelor de Storytelling video pentru echipa sa de formatori

Instructorii/instructoarele vor fi recrutați/recrutate conform următoarelor calificări:

 • experiență relevantă în producția conținutului video;
 • experiență în televiziune;
 • cunoștințe avansate în crearea conținutului vizual (video și text);
 • abilități de înregistrare și cunoașterea softurilor și a instrumentelor  de editare video;
 • experiență în adaptarea conținutului pentru diferite platforme media;
 • cunoașterea tehnicilor de intervievare;
 • dorința de a crea povești relevante pentru societate, conform rigorilor  jurnalismului constructiv;
 • dorință de a transmite cunoștințele acumulate și a mentora jurnaliști cu experiență;
 • experiența în moderarea trainingurilor va fi un avantaj;
 • o bună cunoaștere a limbii române (cunoașterea limbii Engleze va constitui un avantaj).

Reprezentanții/reprezentantele mass-media și cei/cele pasionați/pasionate de Storytelling video sunt și ei/ele încurajați/încurajate să participe la cursul de formare și predare susținut de experți ai DW Akademie, cu obținerea la final a unui certificat de trainer/traineră DW Akademie*.

Instruirea se va concentra pe tehnici de predare conform metodologiei DW Akademie a unui curs de Storytelling video pentru nivelul avansat. Participarea la un training de formare de formatori este o oportunitate unică de a învăța din experiența jurnaliștilor și a profesioniștilor DW, de a descoperi tehnici noi, de a îmbunătăți calitățile profesionale și, nu în ultimul rând, de a dezvolta abilitățile de predare.

Dacă aveți deja experiență de trainer/traineră, dar doriți să vă îmbunătățiți competențele, puteți participa și dvs. la acest curs de formare.

Perioada de desfășurare a trainingului: 9-12 iunie 2023.

Formatul desfășurării trainingului: OFFLINE.

După absolvirea cu succes a programului de instruire, puteți deveni membru/membră al/a echipei de instructori/instructoare ai/ale Școlii de Jurnalism din Moldova și veți putea lucra în cadrul proiectului de parteneriat dintre Școală și DW Akademie.

* Pentru a obține certificatul DW Akademie, participanții/participantele vor respecta următoarele condiții:

 • vor participa la instruire în toate cele patru zile de training;
 • vor participa online la întâlnirile post-training (6 ore) cu trainerul DW Akademie;
 • vor realiza toate sarcinile și vor preda toate temele pentru acasă solicitate de trainerul DW Akademie;
 • vor participa activ în timpul instruirii.

Termenul limită pentru înscrieri: 19 mai 2023, ora 18:00.

Locul desfășurării trainingului: Școala de Jurnalism din Moldova, str. Alexei Mateevici 60, et. 3, sediul MEDIACOR.

Expediați un CV pe info@scoaladejurnalism.md și completați formularul de participare: https://bit.ly/3HGUcqK

Pentru mai multe detalii apelați la nr. de telefon: (+373) 672 07 485.

Doar candidații selectați/candidatele selectate vor fi invitați/invitate la interviu.

Instruirea este GRATUITĂ. 

Numărul de locuri este limitat. De aceea, vă încurajăm să vă înscrieți cât mai curând posibil.

Activitatea este parte a proiectului „Empowering Moldovan Media with Advanced Video, Audio, and Multimedia Skills”, din cadrul parteneriatului de trei ani între Școala de Jurnalism din Moldova și DW Akademie.

Școala de Jurnalism din Moldova (ȘJM) este o organizație nonguvernamentală, nonprofit, apolitică, orientată spre instuiri, cursuri de creștetre și dezvoltare profesională în domeniul jurnalismului, comunicării și cel creativ. Școala oferă cursuri de creștetre și dezvoltare profesională în domeniul jurnalismului și cel creativ.

DW Akademie este o organizație de top în domeniul jurnalismului și a comunicării, care oferă programe de formare de înaltă calitate pentru tinerii profesioniști și jurnaliștii cu experiență din întreaga lume. Această organizație este dedicată promovării jurnalismului independent și a libertății de exprimare și joacă un rol vital în dezvoltarea și consolidarea presei libere în întreaga lume.

Acest site folosește cookies

Am înțeles