Studenții Școlii de Jurnalism au dezmințit un fals din presa de la Chișinău

Studenții Școlii de Jurnalism au dezmințit un fals din presa de la Chișinău

 

Studenții Școlii de Jurnalism, Alina Rusu și Dorin Dulman, din actuala promoție, a 18-a, au reușit să dezmintă un fals din presa de la Chișinău, referitor la persoanele care au revenit în Republica Moldova din Israel, din cauza războiului. Identificarea știrilor false a fost tema de acasă în cadrul cursului “Știrea falsă, fact-checking, propaganda și dezinformarea”. Lilia Zaharia, instructoarea acestui curs, i-a ghidat cum și la ce instituții pot verifica informațiile în timp util. Astfel, chiar în timpul orei, Alina Rusu l-a sunat pe șeful Biroului de presă și purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe și Integrării Europene, Igor Zaharov. Tot la subiectul persoanelor care revin din Israel, Alina Rusu și Dorin Dulman au reușit să identifice pe un canal de TikTok și imagini reale cu mesaje false. Materialul este publicat pe portalul stopfals.md.

 

 

Acest site folosește cookies

Am înțeles