Studenții Școlii de Jurnalism din Moldova, în loja presei de la Parlament

Studenții Școlii de Jurnalism din Moldova, în loja presei de la Parlament

Un grup de studenți ai Școlii de Jurnalism din Moldova a urmărit joi, 15 februarie, ședința în plen a Parlamentului chiar în sala de ședințe a Legislativului. Este o experiență inedită pentru un viitor jurnalist să ajungă în loja presei și să urmărească de acolo dezbaterile aleșilor poporului. Prezența studenților a fost salutată, în debutul ședinței, de către președintele Parlamentului, Igor Grosu. De asemenea, ei au mers în sala alocată jurnaliștilor de unde, de obicei, urmăresc ședințele în plen și unde deputații vin să facă declarații. Totodată, studenții au putut observa cum jurnaliștii cu experiență intervievează deputații înainte de ședință.

Acest site folosește cookies

Am înțeles