Zilele Ușilor Deschise la ȘSAJ – eveniment ONLINE

Vrei să faci jurnalism de calitate, să fii parte a unei echipe de tineri profesioniști și să schimbi lucrurile din societate? Te invităm la Zilele Ușilor Deschise, un eveniment online organizat de Școala de Studii Avansate în Jurnalism (ȘSAJ) pe 18 și 19 iunie 2020, orele 10:00 – 11:30. Vei afla cum, în doar zece luni de studii, poți deveni un/o jurnalist/-ă de succes.

Ce vei face la Zilele Ușilor Deschise?

• Vei afla toate detaliile despre admitere și care este oferta educațională a ȘSAJ pentru anul academic 2020-2021;
  • Vei descoperi proiecte ambițioase cu implicarea discipolilor/-elor noștri/noastre;
  • Vei discuta cu directoarea și coordonatorul academic al Școlii;
  • Vei intra în dialog cu câțiva dintre instructorii/-arele și absolvenții/-tele ȘSAJ;
  • Vei putea adresa întrebări studenților/-telor din actuala promoție și afla cum ȘSAJ le-a schimbat parcursul profesional în cele zece luni de studii.

Iată câteva nume sonore din media autohtonă pe care le vei cunoaște în cadrul întâlnirilor online din 18 și 19 iunie curent:

• Mădălin Necșuțu, corespondent pentru „Balkan Insight” (Balkan Investigative Reporting Network), redactor-șef la „Evenimentul zilei”; instructor al cursului „Jurnalism pe teme politice și de afaceri externe”.
  • Eugenia Crețu, jurnalistă la Radio Europa Liberă, oficiul din Chișinău; autoare de documentare în cadrul emisiunii „Pur şi Simplu”, difuzate la postul public de televiziune Moldova 1; instructoare a cursului „Storytelling video”.
  • Nicolae Cușchevici, editor la RISE Moldova; instructor al cursului „Jurnalismul de investigație”; absolvent al ȘSAJ, promoția 2007-2008.
  • Polina Cupcea, fondatoare și președintă „Oameni și Kilometri”; instructoare a cursului „Articolele lungi”; absolventă a ȘSAJ, promoția 2012-2013.
  • Natalia Ghețu, moderatoarea talk-show-ului „Întreabă Ghețu” la TV8; absolventă a ȘSAJ, promoția 2015-2016.
  • ș.a.

Pentru a participa la eveniment, te rugăm să completezi formularul de înscriere. Vei primi, prin email, datele de acces la platforma prin care se vor desfășura cele două sesiuni.

Mai multe detalii despre admitere găsești AICI.

Pentru informații suplimentare, ne poți scrie la adresa grabacov@scoaladejurnalism.md sau pe rețelele sociale Facebook și Instagram.

Te așteptăm la ȘSAJ, Școala TA de jurnalism!