Jurnalismul este o meserie despre muncă și onoare.

Anul 2022, anul războiului, este cel pe care l-aș omite, dacă aș putea, din viața mea. Dacă există, însă, vreun an la care nu aș renunța sub nici o formă, acela e 2006.

Atunci am făcut Şcoala de Jurnalism din Moldova și a fost #dragostelaprimavedere, dar și cel mai serios fundament pus sub o meserie pe care am practicat-o frenetic în toată perioada ce a urmat.

Dacă știți deja de ce e nevoie de presă în democrație și credeți că ați putea să vă alăturați jurnaliștilor care trebuie să o fortifice, ați face bine să vă uitați cu atenție la această școala.

Dar să știți, jurnalismul nu este despre cum să parchezi mașina într-un loc neregulamentar și nu ți se întâmple nimic. Este în primul rând o meserie despre muncă și onoare.

Avem nevoie de o presă puternică, care să sancționeze derapajele și să apere adevărul.