Școala de Jurnalism mi-a mutat mult orizontul

Cu o diplomă în medicină, alta în economie, încă una în managementul instituției media și 7 ani dedicați muncii de asistentă medicală, într-o zi m-am pomenit la un târg de cariere. M-a adus mai curând curiozitatea decât intenția de a schimba ceva.

Acolo, la o măsuță cu pliante, am întâlnit-o pe Veronica Marin.

- Tare visez la Şcoala de Jurnalism din Moldova și într-un an când o să-mi permit luxul să las munca, o să vin să fac studii la voi, i-am zis.

-  Da tu vină la o simplă convorbire, a răspuns Veronica, fără să bănuiască că, iată, se schimbă o soartă de om.

Lunile care au urmat la #scoaladejurnalism au fost intense și pline de emoții. Iar primul curs cu Georgiana Ilie de la revista DOR a însemnat #dragostelaprimavedere pentru meseria pe care aveam să o îmbrățișez.

Școala mi-a devenit familie, locul unde mi-am format prieteni, unde am învățat să fim o echipă, să ținem pumnii strânși pentru reușita colegilor.

Dar întâi de toate, Școala de Jurnalism mi-a mutat orizontul mult dincolo. În toți acești 4 ani de jurnalism, descopăr diversitatea acestei lumi în fiecare zi și tare sper ca și alți tineri să palpeze această oportunitate.