Şcoala de Studii Avansate în Jurnalism anunţă cea de-a doua etapă de Admitere

Ai studii superioare, multă ambiţie, eşti curios (curioasă) de fire şi vrei să faci o carieră în jurnalism? Vino la Şcoala de Studii Avansate în Jurnalism (ŞSAJ) şi vei avea şansa ca să devii unul dintre cei mai buni din domeniu. Pentru a te înscrie la şcoala noastră nu trebuie să fi făcut jurnalism anterior - tot de ce ai nevoie este multă dorinţă, curaj, perseverenţă, curiozitate şi răbdare.

În zece luni (atât durează cursurile la ŞSAJ) vei învăţa să scrii cele mai bune ştiri, vei edita interviuri pentru radio, vei filma şi monta cele mai interesante reportaje TV, vei participa împreună cu colegii tăi la realizarea şi editarea unui ziar local. Şcoala îţi va pune la dispoziţie toată tehnica necesară: reportofon, cameră foto şi video, un computer personal. Vei avea şansa să lucrezi într-o redacţie adevărată.

Alături şi împreună cu tine vor lucra cei mai de buni jurnalişti din ţară şi de peste hotare. De la Vasile Botnaru vei afla care este secretul celui mai bun material radio. Vitalie Dogaru şi Diana Răileanu te vor învăţa ce este o ştire şi la ce întrebări trebuie să răspundă aceasta. Cu Nicolae Pojoga vei descoperi lumea fotografiei. Dumitru Marian te va învăţa să filmezi, iar Dorin Scobioală îţi va spune cum să realizezi cel mai bun stand-up. Angela Ivanesi îţi va deschide uşa în lumea design-ului presei şi vei afla cum se machetează o pagină de ziar. Normele de etică şi deontologie profesională le vei învăţa de la Nadine Gogu. Tot ea îţi va spune cum să-ţi faci meseria profesionist şi cu responsabilitate.

Liliana Barbăroşie îţi va spune care sunt cuvintele-cheie într-un articol online, de la Oxana Iuteş vei învăţa să faci cel mai bun reportaj TV, iar Alina Radu te va face să simţi pe propria piele cum e să fii reporter de investigaţie. Alina Ţurcanu şi Sorina Ştefârţă îţi vor aduce ultimele noutăţi de pe arena politică naţională, dar şi de peste hotare. Vladimir Bolea îţi va povesti cum funcţionează economia mondială, iar Anatolie Cîşlaru îţi va spune cum să „umanizezi” cifrele într-o ştire economică. Spre final de an, de la Lilia Curchi vei afla cum se scriu reportaje despre mediul înconjurător, iar Petru Macovei te va învăţa să faci cel mai bun ziar local.

Te-am intrigat? Nu sta mult pe gânduri - adună dosarul şi vino chiar acum la ŞSAJ!

Dosarele se depun până la 30 iunie 2016, ora 17:00 şi trebuie să conţină:

• CV
  • Formular (descarcă)
  • Scrisoare de motivare
  • Trei materiale jurnalistice (nu este obligatoriu ca acestea să fi fost publicate) sau poţi scrie un eseu la temă liberă
  • Două recomandări
  • Copia diplomei de studii superioare (absolvenţii promoţiei 2016 pot prezenta un certificat de la facultate în care se confirmă că sunt în ultimul an de studii)
  • Copia buletinului de identitate

Dosarul poate fi depus la sediul ŞSAJ. Adresa noastră: str. Tighina 49/4, et. 3 sau îl poţi trimite pe e-mail: vmarinATscoaladejurnalismDOT.md (* a se înlocui AT cu @ şi DOT cu .)

Pentru detalii referitoare la procedura de admitere contactaţi: Veronica Marin - tel.: 022.92.94.40,  079909414

Vino să scrii împreună cu noi Istoria ta de succes!