Iurii Botnarenco, laureat al Premiului special „Speranța anului 2016”

Absolventul promoției 2015-2016 a Școlii de Studii Avansate în Jurnalism, Iurii Botnarenco, a fost desemnat „Speranța anului 2016”. Premiul i-a fost oferit vineri, 16 decembrie, în cadrul Galei anuale a Presei.

Iurii este reporter al ziarului „Adevărul” din București și administrează rubrica pentru Republica Moldova pe pagina web a publicației. Premiul „Speranța anului 2016” este primul din cariera sa jurnalistică. Vădit emoționat, Iurii ne-a spus că dorința de a primi acest titlu i-a venit anul trecut, la Gala „Jurnaliștii Anului 2015”, când era încă student la Școala de Studii Avansate în Jurnalism. Iurii spune că acest premiu îl va motiva și mai mult să lucreze. „Îmi voi face munca sincer, corect, echidistant, obiectiv și profesionist”, ne-a asigurat laureatul.

Gala premiilor „Jurnaliștii anului 2016” este la cea de-a 22-a ediție și a fost organizată de Centrul pentru Jurnalism Independent (CJI) şi Comitetul pentru Libertatea Presei. Din anul 2007,„Speranța Anului” în jurnalism au devenit alte cinci absolvente ale ȘSAJ: Anastasia Nani (2007), Irina Gotișan (2010), Alla Ceapai (2012), Tamara Grejdeanu (2013) și Victoria Ungureanu (2014).

sursa foto: Constantin Grigoriță