Mere pentru absolvenţii Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism

Mere pentru absolvenţii Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism

Gala de decernare a premiilor „10 jurnalişti ai anului", ediţia a XIX-a şi-a desemnat învingătorii joi, 19 decembrie 2013. Printre laureaţii din acest an sunt şi patru absolvenţi ai Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism (ŞSAJ). Astfel, Anastasia Nani, reporter la ziarul Adevărul Moldova, Alla Ceapai, reporter la Radio Europa Liberă (REL), oficiul Chişinău şi Lilia Zaharia, reporter la Asociaţia Presei Independente (API) au fost desemnate printre cei “10 jurnalişti ai anului 2013”. Premiul special “Speranţa anului” i-a revenit  Tamarei Grejdeanu, reporter la REL, oficiul Chişinău.

Anastasia Nani, reporter la ziarul Adevărul Moldova ne-a declarat că, “acest premiu este unul foarte important. Dacă aş putea, aş tăia acest “Măr” în felii şi l-aş împărţi cu instructorii de la ŞSAJ. În ceea ce priveşte colegii de la Adevărul, atunci cred că întreaga echipă merită câte un premiu în fiecare zi”. Potrivit publicaţiei pentru care lucrează, materialele de presă prezentate la concurs de Anastasia Nani vizează în special lacunele din sistemul juridic moldovenesc.

Tamara Grejdeanu, reporter REL, oficiul Chişinău a declarat pentru portalul Media-Azi.md că ŞSAJ a fost cea care i-a cultivat dragostea pentru această meserie, “pentru că la cursurile pe teren la această instituţie am înțeles ce înseamnă să fii un adevărat reporter, să stai în față cu sursa și să-I adresezi  întrebări astfel încît să-ți răspundă la temă”.

Pe parcursul celor şapte ani de existenţă, peste o sută de tineri au absolvit Şcoala de Studii Avansate în Jurnalism. Majoritatea acestora sunt angajaţi în mass media din Republica Moldova printre care PRO TV, Ziarul de Gardă, Prime TV, Radio Europa Liberă, Publika TV, Adevărul, Compania “Teleradio Moldova” şi altele. De-a lungul timpul, şase absolvenţi au ridicat tradţionalele mere, iar trei dintre foştii studenţi ai Şcolii au beneficiat de Premiul “Speranţa anului”.

Gala anuală a clubului de presă s-a desfăşurat cu sprijinul financiar al organizaţiei Free Press Unlimited (Olanda) şi al Misiunii OSCE în Moldova, iar partenerul general al evenimenului a fost BC „MOLDOVA-AGROINDBANK” SA.

Acest site folosește cookies

Am înțeles