Studenţi şi absolvenţi ai Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism, instruiţi în utilizarea datelor deschise

Timp de trei zile, între 24 – 26 ianuarie a.c. nouăsprezece studenţi şi absolvenţi ai Şcolii de Studii Avansate în Jurnalism (ŞSAJ) s-au familiarizat cu tehnicile de investigare online, au învăţat cum să folosească eficient bazele de date guvernamentale, cum să proceseze şi vizualizeze seturile de date. Facilitatorii training-ului - Paul Radu, director executiv la Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), România şi Dumitru Lazur, expert media naţional, le-au vorbit participanţilor despre experienţa personală în descoperirea şi investigarea cazurilor de corupţie şi crimă organizată transfrontalieră. Ulterior, au ghidat şi asistat studenţii în timpul exerciţiilor practice la identificarea unor teme de investigaţie în baza datelor guvernamentale deschise.

Participanţii au apreciat acest curs drept unul util, complex şi interactiv. Studenta ŞSAJ, Natalia Sergheeev spune că „acest seminar este în mod special actual, cînd avem în Moldova atîtea date deschise, dar pe care nu știm cum să le folosim. După ce am aflat cîte scheme frauduloase pot fi demascate doar cu conexiune la Internet și un pic de răbdare, cred că acest curs va deveni unul de bază pentru viitoarele noastre materiale investigative”. Studenţii au recunoscut că pînă acum nu s-au interesat de subiectul datelor deschise, iar informaţiile obţinute în cele trei zile le vor fi de mare folos în viitor. „Pînă acum n-am avut posibilitatea să cunosc despre aceste date deschise. Doresc să fac jurnalism de investigație pe viitor și cred că toate informațiile de aici îmi vor fi foarte utile”, mărturiseşte studentul ŞSAJ, Dorin Galben.

De asemenea, participanţii au apreciat experienţa şi profesionalismul instructorilor. „Paul Radu este absolut fenomenal. Am rămas impresionată de poveştile din cariera lui, cum a reuşit să demascheze multe fraude la nivel global. Te face să vrei să fii ca el şi îţi dă aripi să continui. Dumitru Lazur, în schimb, ne-a arătat multe instrumente online cu ajutorul cărora putem găsi informaţii din Moldova. De asemenea, ne-a ajutat în cadrul proiectelor în grup”, spune studenta ŞSAJ, Mariana Balaban. Iar, Vasile Gancev, absolvent ŞSAJ, actualmente reporter la portalul www.media-azi.md recunoaşte că aplicaţiile tehnice însuşite în aceste zile îl vor ajuta să-şi facă munca mult mai ușor și mai profesionist într-un timp mai scurt.

De cealaltă parte, jurnalistul Paul Radu s-a arătat mulţumit de participarea activă a studenţilor la curs şi de interesul manifestat de către aceştia pentru subiectele discutate. „Nu m-am aşteptat să fie atît de curioşi, fiind încă studenţi ai Şcolii. Sînt plăcut surprins de implicarea, seriozitatea de care au dat dovadă la identificarea unor teme de investigaţie şi felul în care au reuşit să colecteze anumite date şi informaţii despre posibile fraude, implicarea funcţionarilor publici”.

Seminarul de instruire a fost organizat de către Centrul pentru Jurnalism Independent cu susţinerea financiară a organizaţiilor Free Press Unlimited (Olanda) și National Endowment for Democracy (SUA).