Școala ta de jurnalism

Cunoștințe, abilități și deprinderi de la jurnaliști cu experiență pentru jurnaliști în devenire.

instructori / instructoare
cursuri
studenți / studente

Instructorii noștri

Lilia Curchi Jurnalismul de mediu

Lilia Curchi

Redactoră coordonatoare la Revista „Natura”, directoare executivă a Asociației Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic din Republica Moldova, fondatoare și administratoare a platformei de știri de mediu Ecopresa.md, inițiatoare a decernării premiilor pentru jurnalismul de mediu, care se desfășoară anual în Republica Moldova.

Dorin Scobioală Jurnalismul TV

Dorin Scobioală

Fondator și director al Casei de producții „CAT Studio”, project manager ”New Media Incubator”, corespondent în Republica Moldova pentru Reuters, Antena 1 și Antena 3.

Polina Cupcea Articolele lungi

Polina Cupcea

Fondatoare și președintă „Oameni și Kilometri”, gestionează portalul cu același nume, specializat pe longread-uri – articole scrise în tehnica storytelling. Până în 2016, Polina a fost jurnalistă-freelancer la „Timpul”, „Jurnal de Chișinău”, „Ziarul Național”. A colaborat cu RISE Moldova și a fost reporteră la „Ziarul de Gardă”, „Adevărul Moldova”, „Ziarul Național”.

Nicolae Cușchevici Jurnalismul de investigație

Nicolae Cușchevici

Editor al portalului „Oameni și Kilometri”, jurnalist de investigație la RISE Moldova.

Istorii care inspiră

Am înțeles