Școala ta de jurnalism

Cunoștințe, abilități și deprinderi de la jurnaliști cu experiență pentru jurnaliști în devenire.

instructori / instructoare
cursuri
studenți / studente

Instructorii noștri

Elena Cioina Jurnalism social

Elena Cioina

Este jurnalistă cu o experiență de muncă de mai bine de15 ani. A absolvit Universitatea de Stat din Moldova, facultatea de Jurnalism și Științe ale Comunicării. A lucrat la posturile de radio „Antena C”, „Pro FM”, Radio „Europa Liberă” și la Agenția de Presă „Flux”. A fost editor senior și moderatoarea emisiunilor la postul de televiziune Publika TV. În prezent este manager media la platforma www.e-sanatate.md unde coordonează activitatea redacției de știri, dar și a site-urilor: Sănătate INFO, Sanoteca, Sanoclub și Sănătate TV.

Viorica Zaharia Știrea falsă

Viorica Zaharia

Președintă a Consiliului de Presă, Redactoră a portalului Moldova Curată.md, președintă a Secției din Republica Moldova a Uniunii Internaționale a Presei Francofone.

Lilia Curchi Jurnalismul de mediu

Lilia Curchi

Redactoră coordonatoare la Revista „Natura”, directoare executivă a Asociației Jurnaliștilor de Mediu și Turism Ecologic din Republica Moldova, fondatoare și administratoare a platformei de știri de mediu Ecopresa.md, inițiatoare a decernării premiilor pentru jurnalismul de mediu, care se desfășoară anual în Republica Moldova.

Tatiana Puiu Legislația mass-media

Tatiana Puiu

Avocată, coordonatoare de proiecte în cadrul organizației Freedom House în Moldova, membră a Comitetului European pentru Drepturile Sociale (CEDS), membră a Asociației obștești „Juriștii pentru drepturile omului”.

Istorii care inspiră

Am înțeles